ניתוחי פנים הינם הליך כירורגי אסתטי המאפשר ליצור מראה סימטרי והרמוני ולהעלים את סימני הזמן: פגעי שמש ופיגמנטציה, עור נפול וקמטים.

כיום קיימים חידושים טכנולוגיים רבים וטכניקות חדשניות לניתוחי עיצוב ופיסול הפנים.

קיימים מגוון גורמים המשפיעים על הזדקנות העור: גנטיקה, תזונה, עישון וחשיפה ממושכת לשמש, כמו כן במהלך השנים הולכים ומתמעטים סיבי הקולגן והאלסטין ואיכותם יורדת, וכתוצאה מכך מתחוללים שינויים במרקם של עור הפנים, באיכותו ועוביו, בגמישות ובמתיחות העור.

מטרת ניתוחי הפנים החל ממתיחת פנים, ניתוח אף, סנטר, הרמת עפעפיים, הצמדת אזניים ועד הרמת גבות הן להעניק לך מראה צעיר, טבעי, גמיש ואסתטי ולהגיע לתוצאה המושלמת עבורך.

ניתוחים וטיפולים אסתטיים לאורך ההיסטוריה

לאורך ההיסטוריה החל מתקופות קדומות נושא היופי ושימור העור היה בעל חשיבות רבה. אנשים מכובדים ומלכים ערכו אמבטיות חלב, מרחו את עצמם בדבש ולבונה ועשו שימוש בחומרי הגלם שהיו זמינים להם על מנת לשמור על עורם ולחדש את רעננותו. במאה העשרים בעקבות התפתחות הטכנולוגיה לצד פיתוחים וגילויים חדשים התפתחו סוגי טיפולים אסתטיים רבים ומשלימים לניתוחים.

חומר הבוטולין היה מוכר מאות שנים כרעלן, הגורם להרעלת עצבים. בשנות ה-20 הצליחו  חוקרים לבודד את החומר. בשנות ה-60 חוקרים בשם אלן סקוט ואדוורד שנץ החלו לערוך ניסויים ובדיקת שימוש בחומר לתיקון פזילה ועין עצלה.

לאחר שנמצא שהבוטוקס יעיל לבעיות פזילה, החלו לבדוק שימושים נוספים, ומצאו שהבוטוקס מסייע להזעת יתר, למצמוצים ועוויתות, טיקים, בעיות  אורתופדיות ואף להקלה על מיגרנות.

בשנות ה-90 בעקבות גילויים ומחקרים חדשים התגלו סגולותיו של הבוטוקס בעידון והעלמת קמטים. בתחילת שנות ה-2000 אושר הבוטוקס לשימוש קוסמטי על ידי ה FDA, ומאז הפך לאחד הטיפולים הקוסמטיים השכיחים ביותר הן לנשים והן לגברים.

מהן ההשפעות הפסיכולוגיות של ניתוחים וטיפולים אסתטיים?

במחקר שנערך בגרמניה נבדקו נשים וגברים שעברו טיפולים וניתוחים קוסמטיים לאחר תקופה של 3,6,12 חודשים לאחר הטיפול. תוצאות המחקר הראו על עלייה בשביעות הרצון , בהערכה העצמית, באיכות החיים, במצב הרוח ובתחושה הכללית של המטופלים כלפי עצמם וגופם.

ש לציין שבתוצאות לא ניכר הבדל משמעותי בין המינים. המדדים הגבוהים של שביעות הרצון נותרו גם לאחר 6 ו-12  חודשים, כך שניכר שהשינוי אינו זמני ושומר על יציבות לאורך זמן.

לסיכום ניתן לאמר שישנן השפעות פסיכולוגיות בתחושת ההערכה, הדימוי והביטחון העצמי של המטופלים ועל שביעות רצון גדולה מהטיפולים לאורך זמן.

למי מתאימים טיפולים אסתטיים נוספים ?

טיפולים אסתטיים יכולים להיות הליך בפני עצמו או השלמה לניתוח קוסמטי. טיפולים אלו נותנים מענה למצבים של סימני מתיחה, צלקות, כוויות, קרעים בעור, חידוש עור הפנים והעלמת קמטים. הטיפולים האסתטיים מתאימים למגוון רחב של אנשים: לקוחות שעברו ירידה דרסטית במשקל בעקבות ניתוחים בריאטריים או בעקבות הריון ולידה, לאנשים שעברו ניתוחים בטניים שונים. לקוחות שמבקשים להעלים כוויות וצלקות ולבצע שחזור בעקבות תאונות. לאנשים שמבקשים לחדש ולהצעיר את עור הפנים.

אילו סוגי טיפולים וניתוחים נוספים קיימים?

טיפול בצלקות צלקות נוצרות כתוצאה מטראומה כמו חתכים, כוויות, ניתוחים, תפרים או אקנה. צלקות נבדלות זו מזו בגודלן, בעומקן ובמיקומן. ישנם טיפולים שונים בצלקות : ממריחת קרמים וג'לים לטשטוש הצלקת, טיפולי סטרואידים, משחות אנטי-היסטאמיניות, רצועות סיליקון, טיפול לחץ, והסרה על ידי ניתוח. במקרים של כוויות עמוקות יותר ניתן לבצע טיפול בלייזר, השתלה או שיוף העור. שיטת הטיפול נקבעת בהתאמה למאפייני הצלקת השיטה האופטימלית לטיפול.

העלמת סימני מתיחה בעור – STRIAE- סימני מתיחה מופיעים במצבים שונים: ירידה דרסטית במשקל, גדילה מואצת בגיל ההתבגרות, הריון ולידה, פעילות מאסיבית של הרמת משקולות, בתהליך של טיפולים הורמונליים ובמצבים רפואיים שונים (סינדרום ע"ש Marfan סינדרום ע"ש Ehlers-Danlos ). מחקרים מצביעים על השפעת ההורמון על הדרמיס באופן שהוא  מונע מתאים פיברובלסטים ליצור סיבי קולגן ואלסטין אשר הינם הכרחיים לשיקום העור לאחר מתיחתו.

השיטות המוצעות לטיפול בסימני המתיחה (כמו טיפולי לייזר, חומצה גליקולית וכו') עד כה הניבו תוצאות מוגבלות בלבד. לאחרונה עולה כי השיטה היעילה ביותר הינה הטיפול בדרמהרולר. השיטה מבוססת על עידוד יצירת והתחדשות התאים הפיברובלסטים. במרפאתנו מתבצעים טיפולים בדרמהרולר ומניבים תוצאות יעילות ומהירות.

טיפולים לאחר הריון ולידה – לידה היא אושר גדול אך נשים רבות לאחר לידה חשות לא נוח עם גופן: סימני מתיחה, צניחה של החזה, עודפי עור באזורים שונים.

בניתוח למתיחת הבטן מבוצעת הסרה של עודפי העור וחיזוק שרירי הבטן, תוך העלמת הצלקות וחיטוב הגוף. ניתן לשלב ניתוח חזה עם מתיחת הבטן על מנת להגיע לתוצאה אופטימלית. מומלץ לבצע את המתיחה לאחר סיום ההריונות והלידות.

שחזור לאחר תאונות וכוויות- לאחר תאונות קיימים מגוון של פגיעות בעור וברקמות הרכות. מרפאתנו מיומנת בטיפולים למצבים שונים: כוויות, צלקות, היפר טרופיות וקלואידיות, עוותים ודפורמציות של אזורי הפנים לרבות שחזור אוזניים. כמו כן אנו מיומנים גם שחזור באזורי החזה והגפיים לאחר תאונות דרכים

לאחר ניתוחים כירוגיים ופלסטיים נוצר פעמים רבות  היפר והיפו פיגמנטציה של העור, אנו נותנים מענה  משלים פוסט ניתוחים כירורגיים וניתוחים פלסטיים. מדובר בהליך פשוט ויעיל אשר מיועד להעניק מראה טבעי ואסתטי.

פילינג הליך קוסמטי של קילוף העור עם שכבת העור העליונה והסרת התאים המתים. בעקבות תהליך הקילוף צומח עור חדש, בריא נטול נקבוביות וכתמים. כבר מימי קדם נשים נהגו למשוח את עורן במיני משחות וחומרים מן הטבע על מנת לחדש את עורן.

כיום קיימים מספר טיפולי פילינג הנבדלים בדרך ובעומק הקילוף :

קילוף ע"י חומרים טבעיים – מתבצע על ידי מריחת חומרים ממקור אורגני או מינרלי לדוגמא גרגירים דוגמת קריסטלים, חומצות מפירות וירקות (אלפא- הידרוקסי) או לצורך קילוף מעמיק יותר מריחת תערובת שבבי צמחים יבשים עם פתיתי אלמוגים ותמציות של פירות הפועלות בדרך של קילוף משולב – מכני ואנזימתי.  טיפולים אלו מתבצעים במסגרת מרפאתית

קילוף מכני – מתבצע על ידי מכשור מכאני כגון משייף בשיטת DERMABRASION או בשיטות מתקדמות אחרות דוגמת MICRONEEDLING). בדרך זו ניתן לבצע קילוף מעמיק יותר של העור, שינוי במרקם העור, העלמת כתמי שמש וטשטוש קמטים. הטיפולים מתבצעים במסגרת מרפאתית ו/או בחדר ניתוח תחת הרדמה

קילוף כימי – יתבצע בשימוש בחומצות כימיות דוגמת חומצת אצטט תלת-כלורית (TCA) או פנול. קילוף העור העמוק עשוי לגרום להלבנת העור ושינויים בפיגמנטציה.  ההבדל בין רמות הקילוף תלויות בתמהיל וריכוזי החומצות והבהתאם לכך הסיכון בהתבהרות העור.

קילוף כימי קל – מתבצע ע"י שימוש בחומצת אצטט תלת כלורית (TCA) בריכוזים נמוכים – 5%-35% – ולכן אף הסיכון להבהרת העור נמוך.

קילוף כימי בינוני – יתבצע ע"י שימוש בחומצת אצטט תלת כלורית (TCA) בריכוזים בינוניים 35%-50% או בריכוז נמוך של חומצת פנול (עד 10%). בקילוף זה תתרחש הבהרת כתמי שמש, החלקת קמטים קטנים ובניית סיבי קולגן ואלסטין, אולם הסיכון להבהרת העור עולה.

קילוף כימי עמוק – יתבצע ע"י שימוש בחומצת אצטט תלת כלורית (TCA) בריכוזים גבוה מ- 50% או בריכוז גבוה מ-10% של חומצת פנול. הפעולה מתבצעת בהרדמה. בתום הפעולה יכוסו הפנים למשך יומיים במסכה אטומה למניעת מזיהומים. בקילוף זה יתרחש שיפור משמעותי בקמטי הפנים, צלקות ACNE וכן בכתמי ונזקי השמש השונים, אולם תתרחש בד בבד הבהרה של העור .

קילוף ע"י לייזר – מתבצע קילוף ואידוי העור של שכבות העור השונות. בחדר ניתוח בהרדמה

מיקרונידלינג טיפול עור באמצעות מחטים, היוצרים בעור נקבים ומעודדים את העור למלא את הפצעים המיקרוסקופיים האלה על ידי ייצור של קולגן ואלסטין חדשים ולשפר את המרקם של העור והחיוניות שלו.

המסת שומן בקור- הליך חדשני להצרת היקפים, שמתבצע על ידי שימוש בטכנולוגיית ההקפאה על מנת להרוס את תאי השומן בגוף. תהליך ההקפאה מביא  להפחתת מספרם של תאי השומן  ובסופו של דבר למיצוק וחיטוב הגוף ולהצרת היקפים בחלקי הגוף השונים

חומרי מילוי לאורך השנים מופיעים קמטוטים בין הגבות, במצח ובצידי העיניים, במקביל לאיבוד חיוניות, נפח וגמישות בפנים בכלל. הזרקת חומר המילוי מסייעת להעלמת קמטים פעילים באזור העליון של הפנים (העיניים הגבות והמצח). על מנת להעניק מראה חיוני ומתוח בחלק התחתון של הפנים מתבצעת הזרקת חומרי מילוי (חומצה היאלורונית) אשר מעניקה נפח לפנים.

ניתוח FFS – Facial Femminization Surgery ניתוח מקיף הנועד לעידון תווי הפנים והפיכתם לנשיים יותר הכולל שיחזור עצמות הפנים עבור נשים טרנסקסואליות.

Buccal Fat Reduction –ניתוח להסרת שומן מהלחי,  זהו ניתוח שמיועד לאנשים בעלי מראה עגול יתר על המידה אשר מעניק להם מראה שמן ולא פרופורציונאלי לגוף. בעזרת שאיבת השומן מהלחיים ניתן לעצב ולפסל את הפנים  מתבצע על ידי שאיבת שומן מהלחי בהרדמה מקומית.

 

שאלות נפוצות

כיצד מתבצע הטיפול בצלקות? מהן השיטות?

ישנן כמה שיטות לטיפול בצלקות. יש כאלה שמשתמשים במשחות, סטרואידים, לייזר ועוד. תלוי בעומק הצלקת. בעזרת ניתוח כירוגי ניתן לשחזר רקמות עור שניזוקו.

כמה זמן בוטוקס מחזיק?

בוטוקס יכול להחזיק בין 3-4 חודשים תלוי במצב העור ובקצב ספיגת החומר בעור ולכן זה משתנה מאדם לאדם.

למי מתאים ניתוח מתיחת פנים?

מיקרונידילנג ומזותרפיה זה אותו דבר.

למי יכול להתאים הטיפול המסת שומן בקור?

טיפול המסת שומן בקור יכול להתאים לאנשים מעוניינים להפטר מתאי שומן עקשניים המסרבים לרדת בפעילות ספורטיבית. או במהלך דיאטה.