ניתוח גניקומסטיה

ְההגדרה הרפואית של גינקומסטיה (Gynecomastia) היא הגדלה שפירה של הרקמה הבלוטית בשדיים אצל גברים.

בפועל מדובר במצב שבו החזה של גבר נראה נשי. כתוצאה מכך ייתכנו פגיעה בדימוי העצמי, תחושת בושה ומבוכה עזה בסיטואציות שכרוכות מטבען בחשיפת החזה.

במקרים אלה ניתן לעבור הליך כירורגי שמסיר את הרקמה העודפת מהשדיים ובכך מקנה להם מראה גברי.

בעמוד זה תמצאו הסברים מפורטים לגבי ניתוח גינקומסטיה ותשובות לכל השאלות הנפוצות בנושא: למי מומלץ לעבור את הניתוח, באיזה גיל כדאי לעשות זאת, מה כולל ההליך הכירורגי, מהם הסיבוכים האפשריים ועל מה חשוב להקפיד לקראת ניתוח זה בחזה.

למי מומלץ לעבור ניתוח הקטנת חזה לגברים?

ניתוח גינקומסטיה מיועד לגברים שחווים עוגמת נפש של ממש עקב מראה החזה. חשוב להדגיש כי בחלק מהמקרים התופעה נעלמת מעצמה. בהתאם, אחד הפרמטרים הראשונים שנבחנים במסגרת מפגש הייעוץ עם ד”ר סילפן הוא משך הזמן מאז שהמטופל סובל מחזה נשי. כמו כן ישנם מקרים שבהם צורת השדיים נובעת מעודפי שומן ולא מרקמות שד מיותרות, וכשזה המצב הפתרון הנכון הוא שאיבת שומן (וכן הקפדה על תזונה מאוזנת ופעילות גופנית מתאימה).

בדיקה חיונית נוספת היא של האיזון ההורמונלי בגוף. חוסר איזון הורמונלי הוא אחת הסיבות העיקריות לגינקומסטיה, וכל עוד לא נפתרת בעיה זו אין טעם לבצע ניתוח. גורם אפשרי אחר להגדלת הרקמה הבלוטית בשדיים של גבר הוא תרופות, ולכן גם לסוגיה זו מוקדשת תשומת לב במסגרת מפגש הייעוץ – רק לאחר הפסקת נטילת אותן תרופות כדאי ואפשר לבצע הליך כירורגי.

תנאי הכרחי נוסף הוא בריאות כללית תקינה, ויש עוד מפתח קריטי להצלחת התהליך: ציפיות ריאליות. אמנם ניתוח חזה לגבר עשוי לחולל שינוי בולט מאוד לעין, אבל גם להליכים כירורגיים יש מגבלות, ולכן ד”ר סילפן מקפיד לוודא שהציפיות של המטופל מהניתוח הן כאלה שניתן לעמוד בהן.

באיזה גיל אפשר לעבור ניתוח גינקומסטיה?

גינקומסטיה הינה תופעה נפוצה יחסית בגיל ההתבגרות. אצל מרבית הנערים היא חולפת מעצמה עם השנים והתעצבות החזה, אבל אם בסיום שלב זה בחיים – כלומר בסביבות גיל 17-18 – עדיין ישנם שדיים “נשיים”, ניתן לעבור את הניתוח כבר בגיל צעיר. למעשה זו אפילו אופציה מומלצת, בתנאי שהמטופל הוא בעל בשלות רגשית לכך ובכפוף כמובן להסכמת ההורים (שמהווה חובה עד גיל 18, וגם מעט לאחר מכן כדאי להקשיב לדעתם במקביל לעמדה המקצועית של ד”ר סילפן).

הדרגות השונות של גינקומסטיה

דרגה 1: עודפי שד בלבד, לרוב ממוקדם סביב העטרה.

דרגה 2: גדילה יחסית גדולה של רקמות השד, וכן עודפי עור קלים.

דרגה 3: כמות משמעותית של רקמות עור עודפות, ולעתים גם מראה נפול.

מה כולל ההליך הכירורגי?

במקרים של גינקומסטיה מדרגה 1 או 2, ניתוח הקטנת חזה לגבר כולל הסרה של רקמות השד העודפות. הפעולה מתבצעת דרך חתך באזור מוסתר וצידי בחזה. אם ישנן רקמות עור מיותרות הן יצטמקו וייעלמו מעצמן. במידת הצורך תתבצע גם שאיבת שומן ממוקדת.

עבור בעלי גינקומסטיה מדרגה 3, גם במקרה זה אני משתדל למזער צלקות. רק במידה וקיימים עודפי עור משמעותיים דר’ סילפן יבצע הסרת רקמה. במקרים גבוליים ניתן לשקול ביצוע הניתוח בשני שלבים: בשלב א – הסרת רקמה שדית. בשלב ב’ (לאחר כשנה) – הסרת עודפי עור במידה ויהיו קיימות.

הסרת רקמות שד ושאיבת שומן משאירה צלקת מינימלית וכמעט בלתי מורגשת. הסרת רקמות עור מחייבת חתך נרחב יותר. בכל מקרה ההליך הכירורגי מתבצע בחדר הניתוח הפרטי שבמרכז תל אביב לכירורגיה פלסטית, בתנאים אופטימליים ועם כל הציוד המתקדם הדרוש ליישום מושלם של התכנון המוקדם.

החלמה וסיבוכים אפשריים

תקופת ההחלמה בעקבות ניתוח גינקומסטיה אורכת ברוב המקרים שבוע עד שבועיים. לאחר מכן ניתן לחזור לשגרה מלאה, פרט לפעילות גופנית מאומצת (יש להימנע מכך במשך כחודש) ולחשיפה לשמש של הצלקות (במשך כחצי שנה).

סיבוכים אפשריים בעקבות הליך כירורגי זה הם עיוות של העטרה, דימום, זיהום, חוסר סימטריה בחזה וצלקת לא אסתטית. סיבוכים אלה נדירים, ובפרט כשהקטנת החזה מופקדת בידיים מנוסות ומיומנות מאוד.

בימים הראשונים שאחרי הניתוח ישנן תופעות לוואי: נפיחות, שטפי דם וכאב קל. משככי כאבים מעלימים את אי הנוחות, וחבישה אלסטית מסייעת בהפחתת הנפיחות וחיזוק התוצאות. ד”ר סילפן מלווה באופן צמוד כל מנותח לאורך פרק זמן זה, כולל ביקורות שהוא מקפיד לבצע בעצמו כדי לבחון את התוצאות ואת תהליך השיפור עד להחלמה המלאה.

תוצאות ההליך באות לידי ביטוי מלא כ-3 חודשים לאחר הניתוח. רוב רובם של המטופלים במרכז תל אביב לכירורגיה פלסטית מדווח על שינוי משמעותי לטובה, גם במראה החיצוני וגם בדימוי העצמי ובחיים בכלל.

אולי יעניין אתכם גם:

ניתוחי אסתטיקה נוספים

במרפאתנו מתבצעים בכל יום מגוון טיפולי חזה באופן בטוח ומקצועי. מוזמנת אלינו למרפאה לפגישת ייעוץ מקצועית עם מומחה פלסטי בכיר.

X    דילוג לתוכן