מי מתאימה לניתוח הקטנת חזה?

מה צריך לדעת לפני הקטנת חזה והאם הניתוח יכול להשאיר צלקות?
ניתוח הקטנת החזה הוא מבין הניתוחים השכיחים בקרב הניתוחים הפלסטיים האסתטיים. ניתוח זה מצטיין בגילוי של שביעות רצון גבוהה מהמנותחות. הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי ניתוח הקטנת חזה עונה על שני היבטים. האחד הוא בתפקוד היומיומי – החזה הכבד עשוי לגרום לכאבי צוואר משמעותיים, לעקמת בגב ולמגבלות שונות כדוגמת קושי בהתאמת חזייה ובפעילות ספורטיבית כמו ריצה. ההיבט האחר הינו בפן האסתטי – ניתוח הקטנת החזה הופך את החזה הצנוח למורם וצעיר יותר תוך שיפור הדימוי העצמי.

מי מתאים לניתוח הקטנת חזה ומה הגיל הרצוי?

ניתוח הקטנת חזה מתאים לנשים בעלות חזה גדול ולעיתים גם צנוח, הגורם לפגיעה בבריאותן ובאיכות החיים שלהן. המטופלות מתלוננות על כאבי חזה, צוואר, גב וכתפיים, בחלקן יתלוננו גם על קושי בנשימה עמוקה ובאי יכולת להתאים ביגוד הולם. חלק מהמטופלות אף יציגו בעיות הקשורות לשפשוף העור המתרחש בעיקר באזור הקפל התת-שדי.

מי איננה מתאימה לניתוח הקטנת חזה?

לא מתאימה לניתוח מטופלת אשר הינה מניקה אן שסיימה להניק לאחרונה, מטופלת הסובלת מגושים בחזה שטרם עברו בירור, מטופלות עם ציפיות לא מותאמות, או כאלה בעלות גורמי סיכון משמעותיים דוגמת עישון כבד.

הכנה לקראת ניתוח להקטנת חזה

בהגיעך למרפאה תישאלי שאלות הנוגעות להיסטוריה הרפואית שלך: גיל, מצב בריאותך הכללי, אשפוזים, ניתוחים, תרופות, היסטוריה של סרטן שד במשפחה, וכן מידע לגבי תוכניות הילודה שלך. הבדיקה תתמקד בבדיקה כללית (גובה, ומשקל) ובבדיקת שד מקיפה. בבדיקת השד תיבדק נוכחות של גושים בשד, הפרשות מהפטמה ועוד. בנוסף ייבחן השד עפ"י קריטריונים אסתטיים הכוללים הערכה של מידת הצניחה של השד, איכות העור וגודל השד ביחס למימדי הגוף האחרים. באם הנך מעל גיל 40 או אם ימצאו גושים בשד יומלץ כי תעברי בדיקת ממוגרפיה. אם קיימים זיהומים או הפרשה מהשד יש לטפל בהם לפני הניתוח. כמו כן מומלץ לחדול מעישון.

השיטה בה מתבצע הניתוח להקטנת החזה

השיטות הניתוחיות של הקטנת החזה עברו שינויים רבים במהלך השנים. בתחילה בוצעו מגוון של טכניקות שונות, אולם במהלך השנים פותחה שיטה המבוססת על שיקולים וחישובים גיאומטריים מדויקים יותר. השינויים בטכניקת הניתוח מתרכזים בעיקר בניוד העטרה והפטמה ובמיקום ומספר הצלקות הניתוחיות. ברוב המקרים תוזז העטרה/פטמה מעלה בעודה מחוברת לשד עצמו. אולם כשמדובר בחזה גדול מאוד ובעל צניחה משמעותית, יש צורך בהתערבות גדולה יותר הכרוכה בניתוק העטרה/פטמה ממיקומן הטבעי בשד והעברתן למיקום הרצוי.
הנטייה בשנים האחרונות היא ניתוח הקטנת חזה עם מספר מינימאלי של צלקות. באופן כללי ניתוח הקטנת החזה יכול להתבצע בשתי שיטות. שיטת העוגן בה תעשה ההקטנה בעזרת שלושה חתכים (שלוש צלקות – האחת מסביב לעטרה, השנייה צלקת היורדת מהעטרה לקפל השד והשלישית בקפל השד). לאחרונה פותחו שיטות המצמצמות את מספר הצלקות מהניתוח לשתיים (נמנעים מביצוע החתך ויצירת הצלקת בקפל התת-שדי). עם זאת חשוב לזכור כי שיטה זו איננה מתאימה לכל סוג של שד, ובשדיים גדולים יתבצע הניתוח לרוב בשיטת העוגן.

מה נעשה בניתוח להקטנת חזה?

ניתוח הקטנת חזה נעשה בהרדמה כללית ואורך כ-3 שעות. בניתוח עצמו כורתים את עודפי העור ורקמת השד, ומעצבים את השד מחדש. במהלך העיצוב ממקמים את העטרה והפיטמה בהתאם לממדי וצורת השד החדש. בתום הניתוח יושארו בד"כ נקזים שיוצאו מספר ימים אחר כך. לרוב מומלץ אשפוז בן לילה אחד לאחר הניתוח.

מהו משך ההחלמה מניתוח להקטנת חזה ומתי מתקבלת התוצאה הסופית?

ההחלמה מניתוח הקטנת חזה אורכת כשבוע עד 10 ימים ויש צורך להשתמש בחזיית ספורט לתקופה של כחודש ימים לאחר הניתוח.

האם ניתוח להקטנת חזה כואב?

הניתוח בד"כ לא מלווה בכאבים חזקים. בכל מקרה ניתן לטפל בכאבים במשככי כאבים.

כמה רקמת שד תוסר ולאיזה גודל יקטן השד?

כמה רקמת שד תוסר ולאיזה גודל יקטן השד?

האם אפשר להניק אחרי ניתוח להקטנת חזה?

קיימת סבירות רבה לפגיעה ביכולת ההנקה ומקובל לדבר על פגיעה שתגיע עד ל-50% מכלל המנותחות.

תופעות לוואי וסיבוכים בניתוחים להקטנת חזה

כבכל ניתוח גם בניתוח הקטנת חזה ישנה סבירות מסוימת לסיבוכים. סיבוכים אפשריים כוללים:

  • סרומות (נוזל המצטבר בחלל השד אשר בדרך כלל נספג עצמונית)
  • זיהומים
  • פעירה / פתיחת של אזורי התפרים (הטיפול בד"כ איננו דורש טיפול כירורגי אלא טיפול שמרני במשחות אנטיביוטיות ובחבישות ייחודיות)
  • דימומים ושטפי דם
  • נמק עטרה/פטמה או עור
  • שינויים בתחושה
  • הפרעות בהנקה עתידית
  • נמק שומני
  • חוסר סימטריה – לא תמיד תתקבל סימטריה מוחלטת בין שד אחד למשנהו, כיוון שממילא לא קיימת סימטריה מלאה בין השדיים באופן רגיל גם לפני הניתוח.
  • צלקות – למרות שבמרבית המקרים יתרחש ריפוי טוב של אזורי החתכים, בחלק קטן של המנותחות עלולות להופיע צלקות הבולטות מעבר לשטח הפנים (צלקות אלה ניתנות לשיפור לאחר תהליך הריפוי ע"י שימוש ביריעות סיליקון, משחות המבוססות על סיליקון ולעיתים יעשה שימוש בהזרקות סטרואידים לאזורי הצלקת)

ימי אשפוז לאחר ניתוח הקטנת החזה

במרבית המקרים יהיה צורך בלילה אחד של אשפוז לשם השגחה לאחר הניתוח.

סיכום

ניתוח הקטנת חזה מהווה שיטה מוצלחת לפתרון תופעת השד הגדול והכבד. השיפור האסתטטי והפיזי קשורים קשר ישיר לשיפור באיכות החיים המתבטאת בדברים הבסיסיים כמו ביצוע פעילות ספורטיבית, מציאת ביגוד הולם ובחיזוק הדימוי העצמי.

מאיזה גיל ניתן לעשות ניתוח הקטנת חזה?

ניתן לעשות ניתוח הקטנת חזה לנשים לאחר שהן סיימו את ההתפתחות שלהן. לרוב מגיל 16 ומעלה, אך יש להגיע לפגישת ייעוץ עם רופא מומחה.

האם יש מגבלות מסויימות לאחר הקטנת חזה? פעילויות שלא ניתן לעשות?

מותר להתקלח יום לאחר השחרור מהמרפאה. לאחר הניתוח יש להמנע מפעילות ספורטיבית כחודש ימים ומחזייה רגילה עם ברזלים. מומלץ ללכת עם חזיית ספורט. בגדול תקופת ההחלמה נעה בין חודש לחודשיים. עד לחזרה מלאה לפעילות שיגרתית.

מהי תקופת ההחלמה מניתוח הקטנת חזה?

תקופת ההחלמה נעה בין חודש לחודשיים, תלוי במטופלת.

כמה זמן ניתוח הקטנת חזה מחזיק? האם החזה יחזור להיות מה שהוא היה?

ניתוח הקטנת חזה מחזיק לכל החיים, יחד עם זאת יש לקחת בחשבון שלאחר לידות והנקות צורתו של השד עלולה להשתנות. יש לבוא לפגישת ייעוץ ולקבל הסבר מלא.