ניתוחי פנים הינם הליך כירורגי אסתטי המאפשר ליצור מראה סימטרי והרמוני ולהעלים את סימני הזמן: פגעי שמש ופיגמנטציה, עור נפול וקמטים.

כיום קיימים חידושים טכנולוגיים רבים וטכניקות חדשניות לניתוחי עיצוב ופיסול הפנים.

קיימים מגוון גורמים המשפיעים על הזדקנות העור: גנטיקה, תזונה, עישון וחשיפה ממושכת לשמש, כמו כן במהלך השנים הולכים ומתמעטים סיבי הקולגן והאלסטין ואיכותם יורדת, וכתוצאה מכך מתחוללים שינויים במרקם של עור הפנים, באיכותו ועוביו, בגמישות ובמתיחות העור.

מטרת ניתוחי הפנים החל ממתיחת פנים, ניתוח אף, סנטר, הרמת עפעפיים, הצמדת אזניים ועד הרמת גבות הן להעניק לך מראה צעיר, טבעי, גמיש ואסתטי ולהגיע לתוצאה המושלמת עבורך.

ניתוחים פלסטיים לעיצוב הפנים לאורך ההיסטוריה

ההיסטוריה של ניתוחי פנים החלה לפני אלפי שנים וקיימות אף עדויות מהודו העתיקה לפני הספירה. ניתוחים פנים הפכו לנפוצים במערב במאה ה-16 בעקבות התפרצותה של מחלת העגבת באירופה, מחלה שגורמת לניוון הרקמות הרכות. חולים רבים נאלצו לעבור ניתוח אף על מנת לשחזר את אפם. לקראת סוף המאה ה-19 התפתח תחום הניתוחים הפלסטיים לסמל סטטוס של המעמד העליון והגיע גם ליבשת אמריקה. במאה ה-20 בעקבות התפתחות כלי הנשק והלחימה, פצועים במלחמות נזקקו לניתוחי שיקום ושחזור פנים ושכיחותם של הניתוחים עלתה. כיום ניתוחי פנים שכיחים מאד הן לגברים והן לנשים במגוון גילאים.

מהן ההשפעות הפסיכולוגיות של ניתוחי פנים?

כולנו רוצים להראות יפים יותר, צעירים יותר ולהרגיש מאושרים יותר. במחקרים שבדקו את ההשפעות הפסיכולוגיות של ניתוחי פנים התוצאות הראו על שיפור בדימוי הגוף, בביטחון העצמי ובשביעות הרצון. המטופלים מדווחים שהם מקבלים משוב חיובי ומחמאות מהסביבה, ומתארים השפעה על החיים החברתיים שלהם בעקבות הניתוח.

למי מתאימים ניתוחי פנים?

ניתוחי פנים מתאימים לגברים ונשים המעוניינים במראה אסתטי, צעיר ומחמיא. ישנם ניתוחי פנים שמתאימים כבר מגיל הילדות והנעורים כמו הצמדת אוזניים או ניתוח אף, וישנם ניתוחים כמו ניתוחי מתיחת פנים והרמת עפעפיים שמיועדים למבוגרים בד"כ בגילאי 65-40 המעוניינים להשיג מראה צעיר וחיוני. על מנת להפחית סיכונים אנשים מעשנים יתבקשו להפסיק לעשן כ-3 שבועות לפני ואחרי הניתוח על מנת למנוע סיבוכים. בסיום תהליך ההתאוששות תתקבל התוצאה הסופית של מראה צעיר וטבעי.

אילו סוגי ניתוחי פנים קיימים?

מתיחת פנים (Face Lift)– הליך קוסמטי שבו מתבצעת מתיחה של העור ופיסול הפנים למראה גמיש וצעיר יותר. ניתוח מתיחת פנים מסייע להעלים את פגעי הזמן ולהסתיר סימני הזדקנות. ישנם מספר סוגים של ניתוחי פנים:  הרמת פנים מלאה מלאה, מיני הרמת פנים או הרמה של מרכז הפנים. ניתן לשלב ניתוח מתיחה עם ניתוחי פנים נוספים ומשלימים.

ניתוח אף האף הוא איבר בולט ומרכזי בפנים וכשהוא אינו פרופורציונאלי הוא עשוי להשפיע על מראה הפנים ועל התחושה הכללית. ניתוח אף הוא אחד הניתוחים השכיחים ביותר עם אחוזי הצלחה ושביעות רצון גבוהים.

ניתוחי אף מבוצעים גם משיקולים קוסמטיים וגם משיקולים רפואיים. ניתוח אף מבוצע בהרדמה מקומית וההחלמה מהניתוח אורכת כשבוע לערך.

ניתוח סנטר ניתוח זה מבוצע לעיתים קרובות עם ניתוח אף, בעיקר במקרים של סנטר נסוג,  ומייצר פרופורציות אחרות לפנים. ניתוח סנטר נחשב הליך קוסמטי מהיר שאינו דורש אשפוז ותקופת ההתאוששות קצרה ואורכת מספר ימים. הניתוח כולל החדרת שתל קשיח או שומן ופיסול הסנטר לפי מבנה הפנים ורצון המטופלות.

ניתוח עפעפיים – ניתוח זה מתאים לגברים ונשים הסובלים מעודפי עור באזור העפעפיים. ישנם ניתוחים לעפעפיים העליונות והתחתונות ולשניהם בוזמנית. לנפילת עפעפיים יש היבט אסתטי שמשווה מראה מבוגר  אך גם השפעה על הראייה,  שמתבטאת בצמצום של שדה הראייה. ניתוחי עפעפיים מתבצעים בהרדמה מקומית ותקופת ההתאוששות אורכת כ-10 ימים בממוצע.

ניתוח הצמדת אזניים- אזניים בולטות היא תופעה מולדת וגנטית וקיימת הן אצל בנים והן אצל בנות ופוגעת בדימוי העצמי ולבעיות פסיכולוגיות. ניתוח הצמדת אזניים הוא הליך קוסמטי פשוט ומהיר.

הניתוח מבוצע אצל מבוגרים, נוער וילדים במקרים של חוסר סימטריה בין האוזניים, אוזניים בולטות או בעיות אסתטיות אחרות. מומלץ לבצע את הניתוח כבר בגיל 5-6 שזהו שלב שהאזניים הגיעו לגודלן הסופי ולפני שהילדה הפכו מושא להקנטות.

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית לילדים ובהרדמה מקומית למבוגרים.

הרמת גבות- בתהליך ההתבגרות יש ירידה בגמישות העור וצניחה של עור הפנים בכלל ושל הגבות והעפעפיים בפרט. צניחת הגבות נותנות מראה עייף ומבוגר.

ניתוח הרמת גבות ומצחמעניק עיניים פקוחות ומראה צעיר יותר. הניתוח מבוצע במצב שיש צניחה בגובה הגבה והערכה מתבצעת על פי נתוניו הספציפיים של כל מטופל. פעולה של הרמת גבות משולבת פעמים רבים עם ניתוח מתיחת פנים או מילוי קמטים ומעניקה מראה צעיר, מתוח ואסתטי.

שאלות נפוצות

מאיזה גיל ניתן לבצע ניתוחי פנים?

ההחלטה על גיל המנותח אינו עניין של גיל, אלא במצב העור ובתחושתו של המטופל. לפני הניתוח המטופל יגיע לפגישת ייעוץ ושם הוא יקבל יהסבר מפורט על התוצאה הצפויה לו והתאמה אישית לפי מצבו.

האם יש החזר מחברות ביטוח רפואי על ניתוחי פנים?

זה תלוי. אם הניתוח הוא לדוגמא הרמת עפעפיים והוכח באופן מוחלט שזה מפריע לתפקוד הימיומי של המבוטח/ת אז ייתכן מאוד שתקבלו החזר. כל נושא נבדק לגופו והסיבה צריכה להיות רפואית ולא אסתטית.

למי מתאים ניתוח מתיחת פנים?

ניתוח מתיחת פנים לנשים וגברים המעוניינים לשפר את מראה הפנים שלהם וסובלים מעור עודף, שלרוב מצטבר בעיקר באיזור הסנטר.

למי מתאים ניתוח אף?

לכל מי שמעוניין לשפר את מראה אף שלו. נחשב לאחד מהניתוחים השכיחים בתעשייה.