צלקות יכולות להיראות אחרי טראומה מסוימת לעור כגון כווייה, ניתוח, תפרים, חתך עמוק ועוד. ישנם הרבה סוגים של צלקות, והרבה סוגים של טיפולים. הטיפולים בצלקות תלויים בעומק הצלקת, בגודל הצלקת, במיקום הצלקת ובסוג הצלקת. ישנם גורמים נוספים שמשתנים בטיפול הצלקת כמו גיל, גנים, מין, ומוצא.

למי מיועד הטיפול בצלקות?

טיפול בצלקות מיועד לנשים ולגברים שרוצים לשפר את מראה הצלקת שלהם.

איזה סוגים של צלקות יש?

צלקות קלואידיות – צלקות קלואידיות הן תוצאה של תהליך החלמה אגרסיבי מדי של הגוף. הן בולטות מעבר לחתך המקורי, ומתפשטות מעבר לקווי המתאר של הצלקת. ללא טיפול הצלקת עלולה להגביל תנועה באזור. אפשר למנוע צלקות קלואידיות על ידי טיפולי לחץ או רפידות ג'ל עם סיליקון. צלקות אלה נפוצות יותר באנשים שעורם שחום. במקרים כאלה הטיפול בתרופות מרשם וויטמין E לא הוכחו, וסוגי הטיפול כוללים הסרת הצלקת בתהליך כירורגי, טיפול בסטרואידים או רצועות סיליקון על מנת לשטח את הצלקת. צלקות קטנות יותר מסוג זה אפשר לתקן על ידי הקפאה עם חנקן נוזלי.

צלקות היפוטרופיות – אלו צלקות נפוחות ואדומות. במראה שלהן הן דומות לצלקות קלואידיות אבל לא חורגות מקווי המתאר של הצלקת. טיפולים בצלקת זאת כוללים הזרקת סטריואידים למניעת זיהומים, או רצועות סיליקון על מנת לשטח את הצלקת. למרות שהטיפול של צלקת קלואידית וצלקת היפוטרופית דומה, התוצאות בצלקת היפוטרופית יותר מבטיחות.

צלקות מכווצות – כשעור נכווה, יש סיכוי לצלקת זאת. צלקות אלה מהדקות את העור ויכולות להגביל את התנועה. כשצלקות מסוג זה עמוקות יותר הן עלולות לפגוע בשרירים ובעצבים. סוגי הטיפולים משתנים בהשתלות עור לטיפולי לייזר וטכניקות שיוף עור.

צלקות אקנה – שקעים קטנים בעור נפוצים לאחר מקרי אקנה חמורים. טיפולים משתנים בסוג הצלקות, בעומקן ובצורתן – אם הם מעוגלים או קווים. רצועות סיליקון וטיפולי לחץ עוזרים לצלקות אלה.

 

מהן שיטות הטיפול בצלקות?

ישנם קרמים, ג'לים, ומשחות שיכולות לעזור בטיפול הצלקת. אם שיטות אלה לא עוזרות, ניתן לפעול בדרך יותר אגרסיבית. ישנם טיפולים רבים כמו טיפולי סטריואידים, משחות אנטי-היסטאמיניות, רצועות סיליקון, טיפול לחץ, והסרה על ידי ניתוח.

כשהצלקת עמוקה יותר, לדוגמה, בכווייה, יש שיטות נוספות שכוללות השתלת עור, טיפול בלייזר וטכניקות שיוף עור.
אם הצלקת מגבילה את התזוזה של האזור, ניתוח יכול לשפר את היכולת הפיזית.
כשצלקת נוצרה לאחר ניתוח כירורגי רצוי לחכות שנה לפני טיפול אגרסיבי בה. הרבה מהצלקות דועכות עם הזמן ונראות פחות גלויות לעין.

החלמה אחרי ניתוח לטיפול בצלקות

אחרי השתלת העור למשך שבוע יהיו מוצמדים נקזים לחולה, שתפקידם לשאוב את הדם ולקדם זרימה וייצור של דם חדש.
אחרי השתלת עור ישנה אופציה לצלקות, גם באזור שבו משתילים וגם באזור שבו לוקחים את העור העודף. שתלי עור עבים יותר משאירים צלקת פחות נראית לעין, כיוון שיש להם הספקת דם גדולה יותר. במקרה של השתלת עור מפוצלת, כמה השתלות עור, יש סיכוי יותר גדול לאבד צבע, לחות, בלוטות זיעה וזקיקי שיער של העור.

 

תופעות לוואי וסיבוכים אפשריים בטיפול בצלקות

כמו בכל ניתוח וטיפול רפואי, גם בניתוחים לטיפול בצלקות ישנם סיכונים וסיבוכים אפשריים:

• צלקות קבועות – בהשתלת עור
• זיהומים – נפוץ יותר בהשתלות עור על ידי תורם, לכן מומלץ לקחת עור ממקום אחר מהגוף
• דימומים
• גירויים
• פיגמנטציה – היפו או היפר

 

אילו שיטות קיימות היום לטיפול בצלקות?
השיטות הקיימות היום הן:
1. חיצוניות – משחות, קרמים ג'לים,רצועות סיליקון וטיפולי לחץ.
2. פנימיות – כדורים
3. כירוגיות – השתלת עור טיפול בלייזר ושיוף. 
מהו זמן ההחלמה מהטפול בצלקות?

זמן ההחלמה מהניתוח הוא באיזור השבוע, תלוי באיזה שיטה נוקטים.

אם יש מגבלות מסויימות לאחר טיפול בצלקות?

לאחר הטיפול יש להמנע מחשיפה לשמש לאורך זמן מה, יש להיוועץ עם הרופא המטפל ולקבל הדרכה מסודרת ממנו כמבן שזה גם תלוי בשיטה הנבחרת.

יש לי צלקות מאקנה האם ניתן לטפל בהן בדרכים לא כירוגיות?

כן, בהחלט יש דרכים אחרות לטיפול בצלקות מאקנה. כיום ניתן לטפל במכשיר לייזר המסייע להוריד שכבות פגועות מרקמת העור.