בעידן של היום בו קיימת התפתחות מואצת של הטכנולוגיה ומגמות חדשנות רבות, ניתוחי עיצוב הגוף הפכו להיות שכיחים פשוטים ונגישים יותר. כיום במקרה של שינוי דרסטי במשקל, הריונות, הזדקנות ותהליכי התקמטות קיימים ניתוחים שיכולים לעצב את הגוף ולשמור על מראה אסטתי. ניתוחי הגוף מבוצעים בחמישה אזורים מרכזים: פנים, חזה, בטן, צוואר, אגן וגפיים.

ניתוחים פלסטיים לעיצוב הגוף לאורך ההיסטוריה

ההיסטוריה של ניתוחים פלסטיים היא בת אלפי שנים, יש אף תיאורים מתקופת הפפירוסים במצריים ובכתבים ההודיים העתיקים ישנם תיאורים של ביצוע שתלים והליכים כירוגיים לעיצוב הגוף.

בסוף המאה ה-18 ובתחילת המאה ה-19 התחיל עניין רב בתחום הרפואה הפלסטית, גם הפעם מכיוון הודו. רופאים בריטיים שנחשפו לניתוח שחזור אף שבוצע על ידי רופאים הודים והביאו את הבשורה לאירופה.

במהלך מלחמת העולם הראשונה בעקבות פציעות בגוף ובפנים ומקרי כוויות קשים, תחום הניתוחים הפלסטיים והביקוש לניתוחי שחזור ועיצוב הגוף עלה מאד. הצורך לתקן את פניהם של חיילים ולאפשר להם לחזור לחיים מבחינה מנטלית הביא תחום רפואי חדש- מנתחים פלסטיים.

תחום הכירוגיה האסתטית התפתח כנישה בתוך הכירוגיה הפלסטית. החל משנות ה-60  התחום של ניתוחי עיצוב הגוף התרחב וכיום מציע פתרונות מגוונים לחיטוב הגוף ושיפור המראה הכללי ותחושת הביטחון.

מהן ההשפעות הפסיכולוגיות של ניתוחים פלסטיים?

ניתוחים לעיצוב וחיטוב הגוף נועדו לאנשים שמעוניינים לשפר את המראה שלהם ולא פחות חשוב מכך, את הביטחון והדימוי העצמי שלהם ואת התפיסת שלהם את עצמם.

מחקרים שבדקו את ההשפעות הפסיכולוגיות של ניתוחים פלסטיים נמצא שרוב המנותחים דיווחו על שיפור באיכות החיים, בביטחון העצמי, בדימוי הגוף , במיניות ובזוגיות.

נראה שככל שהמטופל מגיע מוכן להשלכות הניתוח ושלם עם השינוי, כך עולה הסיכוי להשפעות פסיכולוגיות חיוביות.

למי מתאימים ניתוחים לעיצוב וחיטוב הגוף ?

כירוגיה פלסטית וניתוחים לפיסול הגוף מתאימים במצבים בהם נוצרים עודפי עור כתוצאה מלידות והריונות (בעיקר לאחר ניתוח קיסרי)  או ניתוחים בריאטריים (ניתוח שרוול טבעת). לאחר ירידה דרסטית במשקל נותרים עודפי עור משמעותיים שמקשים על ההתנהלות וגם מהווים בעיה אסטתית

ניתוח מתיחת בטן שכיח ופופולרי מאד בקרב נשים וגברים שהשילו ק"ג רבים ממשקלם אך נותרו  עם הרבה עור עודף ומדולדל ומעוניינים להחזיר את המראה המעוצב והשטוח של הבטן ושל המראה הכללי של הגוף.

ניתוחי עיצוב הגוף  כיום מתאפיין בתהליכים חדשניים ובטוחים ולכן הסיבוכים הם בעלי שכיחות נמוכה יחסית.

אילו סוגי ניתוחים לעיצוב הגוף קיימים?

שאיבת שומן – תהליך כירוגי שבו מסירים מצבורי שומן, זהו ניתוח אסטתי שנועד לעיצוב וחיטוב הגוף. ניתוח זה אינו מיועד לבעלי עודפי שומן אלא לבעלי משקל יציב עם מצבורי שומן שלא ירדו בדיאטה או בפעילות גופנית.

מתיחת בטן גם ניתוח זה מיועד לאנשים שהסירו משקל רב ומעוניינים להשטיח את הבטן ולהעניק לה מראה גמיש ומתוח.

ניתוח עיצוב הטבור צורת הטבור נקבעת כבר בזמן הלידה, הצורה השכיחה היא טבור שקוע פנימה, יחד עם זאת ישנם אנשים שהטבור שלהם בולט החוצה. בעזרת ניתוח לעיצוב הטבור ניתן להזיז, לשקע ולעצב את הטבור בפרופורציה לבטן.

מתיחת ירכיים- ירכיים יפים הם כרטיס ביקור של כל אישה, לאחר ירידה דרסטית במשקל נותרים עודפי עור וצלוליט שמפריע ומקשה. בניתוח זה מבצעים שאיבת שומן ומסירים את העור העודף. ניתוח זה אמנם מותיר צלקת אך יותיר אותך עם ירכיים חטובים ומתוחים.

טיפול בעודפי עור- לאחר ירידה דרסטית במשקל קיימים עודפי עור רופף באיזורים שונים בגוף. עודפי העור עשויים להופיע בזרועות, בבטן, בחזה, בגב, בירכיים ואף בפנים.

ניתוח עיצוב ישבן- זהו ניתוח אסתטי פופולארי שנועד לנשים וגברים, בכל הגילאים. בניתוח זה ניתן לחטב ולפסל את הישבן ולשפר את מראה והתחושה הכללית

מתיחת זרועות- הליך כירורגי קצר  להסרת עודפי עור מהזרועות ועיצוב הזרועות במראה גמיש וצעיר.

גידולי עור- הסרת נקודות חן, שומות וגידולי עור אחרים. הליך זה  נערך בפרוצדורה  מהירה וההחלמה קצרה.

פלסטיקה וגינלית- ניתוח המאפשר עיצוב ופיסול הפות לרבות יצירת סימטריה, הקטנת או עיבוי השפתיים ויצירת מראה מושלם.

total body lift ניתוח לחיטוב הגוף- טיפול כולל לפיסול הגוף ולהסרת עודפי עור ממקומות שונים בו זמנית.

שאלות נפוצות

למי מתאימים ניתוחי גוף?

ניתוחי גוף מתאימים לאנשים המעוניינים לשפר את מראה הגוף שלהם וצללית הגוף שלהם. יש מבחר ניתוחי גוף שניתן לעשות כיום ולפני הניתוח תהיה פגישת ייעוץ והתאמה אישית למטופל.

מאיזה גיל ניתן לעשות ניתוחי גוף?

כל מקרה לגופו. זה תלוי בסוג הניתוח. למשל ניתוח אף ניתן לעשות מגיל 16-17 וניתוח חזה מומלץ לעשות לאחר ההתפחות המלאה של השד.

מהי תקופת ההחלמה מניתוחי גוף?

תקופת ההחלמה משתנה לפי סוג הטיפול, למשל, לאחר ניתוח אף שבוע לאחר הורדת הסד ניתן כבר לחזור לשגרה.

כמה זמן ניתוחי גוף מחזיקים?

ניתוחי גוף אמורים להחזיק שנים. כמובן, שזה משתנה מניתוח לניתוח. לדוגמא, עמידות והצלחת ניתוח שאיבת שומן תלויה בהתנהגות המטופל לאחר הניתוח, אם הוא יקפיד על תזונה נכונה לאחר הניתוח.