למי מתאים ניתוח הקטנת חזה לגבר (גניקומסטיה), כיצד הוא מבוצע ומה חשוב לדעת לפני ואחרי

מהי גניקומסטיה?

גניקומסטיה הוא מצב שבו לגבר יש חזה מפותח בדומה לחזה נשי. מקור השם מיוונית (גניקו – נשי מסטיה – שד), והמצב הוגדר לראשונה כבר על ידי פאולוס היווני מהעיר אגינה כבר במאה השביעית לפני הספירה.
שד הגבר מורכב משילוב בין רקמת שד (לרוב רקמה קשיחה) ורקמת שומן (רקמה רכה יותר). גניקומסטיה נובעת מגדילת יתר של רקמת השד והיא עלולה לפגוע בשד אחד או בשניהם.
מצב זה עלול להוביל למגבלות תפקודיות הנובעות מכאב מקומי, ומגבלות נפשיות המתבטאות בדימוי עצמי נמוך, מבוכה בעת הסרת החולצה ועוד. בדרך כלל מזוהה מצב זה בנערים לראשונה על ידי רופא המשפחה, ועל פי רוב ישנה נטייה שלא לטפל במצב בגיל צעיר. בגיל מבוגר יותר נעשית הערכה מחודשת ונלקחת החלטה לגבי המשך הטיפול.

הגורמים לגניקומסטיה

הסברה היום היא כי גניקומסטיה נגרמת בעקבות חוסר איזון הורמונלי, שבגללו מתרחשת עלייה בהורמוני האסטרוגן המעודדים יצירת רקמת שד וירידה בהורמונים האנדרוגניים המתנגדים ליצירתו.
הסיבות המיוחסות לגניקומסטיה הן רבות, החל מצריכת תרופות, סמים (לדוגמה מריחואנה) ואלכוהול וכלה בהפרעות תורשתיות, מצבי תת-תזונה וגידולים. ב-85% מהמקרים הגורם לגניקומסטיה אינו ידוע.
התופעה פוגעת ב-40 עד 60 אחוזים מהגברים, בעיקר בגילים המתאפיינים בשינויים הורמונליים כגון גיל המעבר (50 ומעלה) וגיל ההתבגרות (13 ומעלה). גניקומסטיה יכולה להופיע גם אצל ילודים, אולם בגילים הללו מדובר במצב שכיח ובדרך כלל הפיך.

סוגי גניקומסטיה

כיום נהוג לסווג את סוגי הגניקומסטיה על פי דרגת חומרתם – בדרגה הראשונה תופיע גדילת שד קטנה וממוקדת (בדרך כלל באזור העטרה או הפטמה בלבד) ללא עודפי עור, בדרגה השנייה תופיע גדילת שד גדולה יותר ובנוסף יופיעו עודפי עור קלים ובדרגה השלישית והחמורה מכולן יופיעו עודפי עור ניכרים ואף עלול להופיע שד צנוח, בדומה לשד האישה. במקרים מסוימים אף תופיע הפרשת חלב מן הפטמה, זאת בשל שגשוג רקמת השד.

טיפולים נפוצים בגניקומסטיה

בחירת הטיפול המתאים נעשית לאחר בירור מקיף שמטרתו לשלול בעיות הורמונליות, מחלות רקע כגון הפרעה בתפקודי כבד או מצבים אחרים דוגמת נטילת סמים או תרופות המכילות אסטרוגן או סטרואידים אנבוליים.
אם הבעיה אינה קשורה בחוסר איזון הורמונלי או במקרים שבהם היא לא נפתרה באמצעות טיפול תרופתי, יישקל ביצוע הליך כירורגי על פי חומרת המצב.
במצבים שבהם שגשוג היתר הוא ברקמת השומן בלבד ולא ברקמת השד, יוצע פתרון אסתטי של שאיבת השומן העודף. במקרים שבהם יש שגשוג גם ברקמת השד אך עודפי העור אינם מסיביים, ניתן יהיה להסתפק בכריתת רקמת השד בלבד, והציפייה היא שעודפי העור ייספגו מאליהם במהלך החודשים שלאחר הניתוח. במקרים חמורים של גניקומסטיה, שבהם יש גם שגשוג ברקמת השד וגם עודפי עור ניכרים, תתבצע פרוצדורה של כריתת רקמת השד וגן הסרה כירורגית של עודפי העור, לרוב באמצעות חתך מסביב לעטרת השד.

מועמדים מתאימים לניתוח הקטנת חזה לגברים

הניתוח יתאים לרוב לגברים בריאים פיזית ונפשית בכל גיל, בתנאי שהם סובלים מגניקומסטיה לפחות שנה אחת ובתנאי שבמהלך אותה שנה לא חל שינוי בדרגת החומרה של מצבם. המועמדים האידיאליים לניתוח הם גברים בעלי עור אלסטי וחזה קשיח יחסית.

למי הניתוח אינו מתאים?

הניתוח אינו מתאים לגברים הסובלים מחוסר איזון הורמונלי או לגברים הנוטלים סמים, אלכוהול או תרופות העשויות לגרום לתופעה. במקרים אלו ימליץ בדרך כלל רופא על מתן טיפול תרופתי להשגת איזון הורמונלי או יורה על הפסקת נטילת הסמים או התרופות שגרמו לתופעה. כמו כן, הניתוח לא יתאים לגברים הסובלים ממחלות כבד או מליפוסטמיה עקב השמנת יתר.

כיצד מתכוננים לניתוח הקטנת חזה לגבר?

אם והוחלט על ביצוע הליך כירורגי, לרוב יורה הרופא למטופלים שמעשנים להפסיק לעשן כשבוע עד שבועיים לפני ההליך ולאורך תקופת ההחלמה, כדי להקטין את הסיכון לסיבוכים. בנוסף, תקבלו הנחיות כיצד להתכונן לניתוח מבחינת דיאטה, שתיה והפסקת נטילת תרופות או תוספי מזון בעת הצורך. ביום הניתוח יש להצטייד בחגורת גב אלסטית שאותה ניתן להשיג בבתי המרקחת וברשתות הפארם.

מהלך הניתוח

הניתוח בדרך כלל אינו מצריך אשפוז, למעט מקרים שבהם יש מחלות רקע או מצבים רפואיים מצריכים מעקב. ההליך מתבצע לרוב בהרדמה מלאה, אם כי ניתן לבצעו גם בהרדמה מקומית בתוספת טשטוש במקרים קלים במיוחד.
הניתוח אורך בין שעה לשלוש שעות, ובמהלכו תוסר רקמת השד העודפת באמצעות חתך זעיר הנעשה לרוב בשולי עטרת הפטמה וכן יוסרו רקמות השומן באמצעות שאיבה. במקרים החמורים יותר יכלול ההליך גם הסרה של עודפי עור, הליך שעשוי לערב חתכים גדולים וצלקות בולטות יותר. לבסוף מתבצעת תפירה של החתכים בתוספת חבישת לחץ ובמקרים מסוימים ייתכן ויושאר בגוף החולה נקז לניקוז עודפי נוזלים.
לא מדובר בהליך כואב, אם כי במקרים של הרדמה מקומית תיתכן תחושת לחץ או חיכוך במהלך הפעולה.

התאוששות והחלמה מניתוח גניקומסטיה

בימים שלאחר הניתוח עלולים להופיע נפיחות וסימני דימום תת עוריים ("סימנים כחולים") באזור הניתוח, כמו גם אי נוחות ולעתים אף כאבים. ניתן להקל באמצעות נטילת משככי כאבים ובאמצעות לבישת חגורה אלסטית, המסייעת להורדת הנפיחות. הצפי לירידת הנפיחות הוא מספר שבועות, אם כי יידרשו כשלושה חודשים עד להבחנה בתוצאות הסופיות של הניתוח.
מבחינת פעילות, בימים הראשונים שלאחר הניתוח חשוב להרבות במנוחה ולא לבצע פעולות מאומצות וכן מומלץ להימנע מקיום יחסי מין ומפעילות מאומצת במשך כשבועיים. פעילות גופנית אינטנסיבית ובעיקר כזו המערבת את אזור החזה אסורה למשך כשישה שבועות.
קיימת חשיבות רבה לחזרה הדרגתית לשגרה, ובממוצע ניתן לחזור למקום העבודה בין שבוע לשבועיים לאחר הניתוח, לאחר הסרת התפרים. כמובן שיש להתייעץ עם רופא בכל שאלה או חשש.
בנוסף, יש להימנע מחשיפת הצלקות לשמש במשך שישה חודשים, על מנת שלא לפגוע בצבע העור באזור השד.

סיכונים וסיבוכים

טיפול כירורגי בגניקומסטיה הוא ניתוח לכל דבר. התופעות השכיחות יותר של הניתוח הן תחושת נימול או ירידה בתחושה באזור השד. מדובר בתופעה אשר לרוב חולפת מעצמה לאחר כשנה.
יחד עם זאת, חשוב להתייחס גם לסיבוכים נדירים יותר שעלולים להתרחש, כגון דימומים, זיהומים, עיוות של הפטמה, צלקות, שינויים בצבע העור או חוסר סימטריה בין השדיים או בין הפטמות בדרגות חומרה משתנות. חשוב לציין כי ביצוע ההליך על ידי רופא מומחה ומיומן יסייע להקטין את הסיכון לסיבוכים וכי הסיכונים הם לרוב נדירים.

לאילו תוצאות ניתן לצפות לאחר ניתוח הקטנת חזה?

מרבית המטופלים בגניקומסטיה מעוניינים לדעת כיצד ייראה החזה שלהם לאחר הניתוח. הדבר תלוי מאוד במצב המטופל לפני ההליך ובהקפדתו על הוראות הרופאים בנוגע להחלמה ולטיפול באזור. תמיד מומלץ לתאם ציפיות עם הרופא המטפל בטרם הניתוח, אם כי ברוב המקרים מעידים המטופלים על תוצאות משביעות רצון ועל שיפור משמעותי במראה החזה ובביטחון העצמי.
לקביעת ניתוח הקטנת חזה לגברים צרו קשר עם מרכז תל אביב לכירורגיה פלסטית וקבעו פגישת ייעוץ עם ד"ר רם סילפן.

כמה זמן לאחר ניתוח גניקומסטיה אוכל לחזור לפעילות שגרתית?

ניתן לחזור לפעילות לאחר שבוע כל עוד זה לא כרוך בפעילות פיזית מאומצת. בכל מקרה יש להתייעץ עם רופא מומחה לאחר הטיפול.

האם השומן יוכל לחזור לאיזור לאחר ניתוח גניקומסטיה?

לאחר הניתוח, מורידים את הרקמות השומן ולאחר מכן הסיכוי שהשומן ישוב לאיזור קלוש. אלא, אם המטופל שינה את מצבו הגופני באופן דראסטי, החזה הינו האיזור האחרון שישמין.

כמה זמן ניתוח גניקומסטיה אמור להחזיק?

ניתוח גינקוסמטיה הקטנת חזה לגבר יכול להחזיק שנים רבות ולרוב אין צורך לחזור עליו. יכול לקרות שבמצבי שינויי משקל קיצוניים יהיה שינוי גם שם, מומלץ לחכות שנה לאחר ההשתנות.