ניתוח מתיחת זרועות מיועד לגברים או נשים הסובלים מעודפי שומן ועור ניכרים בזרועות.

עודפים אלה מופיעים בעיקר לאחר ירידה משמעותית במשקל, אך עשויים גם להופיע עקב מרכיבים תורשתיים.

הניתוח מיועד בעיקר לעצב ולשפר את קווי המתאר והצללית של הזרועות ולהקל בהתאמת ביגוד הולם.
הניתוח כולל הסרת עודפי העור בשילוב עם שאיבת שומן, ועיצוב הזרוע לקבלת מתאר גוף אחיד, מוצק וצעיר.

מהי מתיחת זרועות?

מתיחת זרועות (brachioplasty) הוא ניתוח פלסטי שמטרתו להדק ולחטב את הזרוע ולהסיר עודפי עור וכיסי שומן שהצטברו מתחת הזרוע ויוצרים מראה מדולדל ונפול לזרועות.
ישנם כמה גורמים למראה ה"זרועות המדולדלות", המכונות גם "כנפי עטלף", בהם ירידה קיצונית במשקל (למשל לאחר ניתוח בריאטרי או דיאטה קיצונית), התבגרות וגורמים תורשתיים. במקרים קיצוניים שבהם אי אפשר לחטב את מראה הזרועות באמצעות פעילות גופנית, הפתרון יכול להיות ניתוח למתיחת זרועות.

מי המועמד המתאים לניתוח מתיחת זרועות?

ניתוח מתיחת זרועות מיועד למבוגרים בעלי עודף עור ניכר בצד התחתון של הזרוע. על המועמדים להיות במצב בריאותי תקין, בעלי משקל יציב באופן יחסי וציפיות מציאותיות מתוצאות הניתוח.
הניתוח אינו מתאים למטופלים מעשנים, בעלי עודף משקל משמעותי, הסובלים מתנודות קיצוניות במשקלם או מבעיות בריאות שעלולות להגביר את הסיכון בניתוח או להשפיע על תהליך ההחלמה כגון לחץ דם גבוה, עודף כולסטרול, סוכרת או מערכת חיסונית חלשה.

סוגי ניתוחי זרועות

ישנם שני סוגים עיקריים של ניתוחי זרועות, והם נבדלים זה מזה בכמות השומן ועודף העור שיש להסיר, ובשל כך – בגודל החתך ובמיקומו. בשני סוגי הניתוחים התוצאה תהיה יפה וטבעית.

    • ניתוח זרועות סטנדרטי: ניתוח הזרועות הנפוץ ביותר, שבמהלכו מוסרים עודפי העור המידלדלים מתחת לזרוע. בניתוח מסוג זה, המנתח ייצור חתך לאורך הזרוע, מבית השחי ועד המרפק. מיקום החתך, אורכו וצורתו עשויים להשתנות בהתאם לכמה גורמים בהם כמות העור שיש להסיר, המיקום של העור העודף ושיקול דעתו של המנתח. זהו הניתוח האידיאלי עבור אנשים שירדו ירידה קיצונית במשקל.
    • ניתוח זרועות מינימלי: ניתוח זה מיועד לאנשים המעוניינים בשינוי קטן במראה הזרוע. ברוב המקרים מדובר במטופלים בעלי עודף עור שהצטבר במעלה הזרוע, ליד בית השחי, ויחסית מעט רקמות שומן. מהלך הניתוח כמעט זהה לזה של הניתוח הסטנדרטי וההבדל העיקרי הוא גודל החתך. ברוב המקרים, המנתח יחתוך חתך מעוין באזור בית השחי כך שהצלקת תהיה כמעט בלתי נראית.
      ניתוח הזרועות המינימלי מתאים לאנשים שירדו במשקל במידה מתונה או איבדו כמות ניכרת של רקמת השריר בגלל הגיל. הניתוח אינו מתאים למטופלים שעברו ניתוח בריאטרי, שכן הפתרון שהוא מציע אינו קיצוני דיו למי שירד ירידה משמעותית במשקל.

הכנה לניתוח זרועות

ההחלטה לעבור ניתוח לחיטוב זרועות היא החלטה פרטית, וחשוב להתייעץ עם הרופא המנתח לפני הניתוח כדי להכיר את כל היתרונות שבניתוח, הסיכונים והסיבוכים הצפויים.
הייעוץ הרפואי הקודם לניתוח יאפשר לכם להעלות בפני הרופא המנתח את יעדי הניתוח ואת הציפיות ממנו, וכן לפרט לגבי מצבכם הרפואי, התרופות שאתם נוטלים בקביעות, רגישות לתרופות וניתוחים קודמים. בהזדמנות זו, המנתח יעריך את מצבכם הרפואי ואת הסיכונים הכרוכים בניתוח, יצלם את הזרועות, ידון באפשרויות העומדות בפניכם, ויציג את התוצאות הצפויות מניתוח מתיחת זרועות ואת הסיבוכים האפשריים.
אם החלטתם לעבור ניתוח למתיחת זרועות הרופא ינחה אתכם איך להיערך אליו. ייתכן שתידרשו לעבור בדיקות דם ובדיקות מעבדה אחרות כדי להעריך את מצבכם הרפואי, לקחת תרופות מסוימות או לשנות את המרשמים הקיימים, להימנע מנטילת תרופות או תוספי מזון שעלולים להגביר את הדימום, ולהפסיק לעשן, אם אתם מעשנים בקביעות.

סיכונים ותופעות לוואי

כמו בכל ניתוח, גם בניתוח להרמת זרועות צפויות כמה תופעות לוואי ויכולים להיווצר סיבוכים.
תופעות הלוואי הנפוצות הן צלקות באזור הניתוח, נפיחות וכאב. הצלקות הן בלתי נמנעות בחודש הראשון. הכאב והנפיחות אמורים לחלוף בתוך מספר ימים מהניתוח, וניתן להקל עליהם באמצעות עיסוי האזור או הנחת קרח עליו.
סיבוכים נדירים יותר יכולים לכלול סיבוכים הנובעים מההרדמה הכללית, זיהומים, דימום, הצטלקות לא אסתטית, שטפי דם, פגיעה בעצבים, בכלי דם או בשרירים, איבוד תחושה בזרוע, כאב ממושך, רגישות ואדמומיות באזור התפרים או צורך בניתוח מתקן.

איך מתבצע ניתוח לחיטוב זרועות?

הניתוח נעשה תחת הרדמה כללית. כאמור, אורך החתך וצורתו תלויים בכמות העור העודף המיועד להסרה ובמיקומו, וכן בשיקול דעתו של המנתח הפלסטי. החתך לרוב יהיה מעוקל או בצורת האות Z, ובשני המקרים יהיה אפשר להסתיר את הצלקת לאחר ההחלמה מהניתוח.
ברוב המקרים, החתך ממוקם בצד הפנימי או האחורי של הזרוע, והוא יכול להגיע עד לבית השחי או מעל המרפק. עודפי שומן ניתן לסלק ישירות או לטפל בהם באמצעות שאיבת שומן. לרוב החתכים ייסגרו באמצעות תפרים נמסים.
תוצאות הניתוח למתיחת זרועות
מלבד תופעות לוואי נפוצות כמו נפיחות והצטלקות באזור החתך, תוצאות הניתוח יורגשו כמעט מיד לאחריו, וקו המתאר של הזרוע יהיה חטוב ומהודק.
תוצאות הניתוח לרוב נשמרות לטווח הארוך, בתנאי שהמטופל ישמור על משקל יציב. אמנם עם הגיל צפויה ירידה מסוימת במיצוק הזרוע, אבל תוצאות הניתוח הן ברובן קבועות.
כדי לשמור על תוצאות הניתוח חשוב להישמע להוראות הרופא המנתח ולהקפיד על מנוחה נאותה של האזור המנותח.

החלמה מניתוח מתיחת זרועות

תקופת ההחלמה מניתוח מתיחת זרועות היא אינדיבידואלית והיא עשויה להימשך בין ארבעה לשישה שבועות, ולאחריהן המטופל יוכל לשוב לפעילות מלאה. הצלקות לרוב ייעלמו בתוך שישה חודשים.
לאחר הניתוח המטופל יצטרך לחבוש את הזרועות במחוך לחץ למשך יומיים כדי להפחית את הנפיחות. כדי להימנע מסיבוכים חמורים כמו שטפי דם, יש להקפיד על חבישת האזור בהתאם להוראות הרופא. מכיוון שהזרועות יהיו רגישות ורדומות בשבוע הראשון שלאחר הניתוח, לא מומלץ לחזור מיד לעבודה כדי לא לפתוח מחדש את הפצעים. לרוב יומלץ למטופלים גם להימנע מנהיגה ומהרמת משאות כבדים בשבועיים עד החודש הראשון ממועד הניתוח.

צלקות לאחר ניתוח זרועות

לאחר הניתוח צפויה להישאר צלקת באזור שבו נעשה החתך, וברוב המקרים היא תיעלם כמעט לגמרי לאחר כחצי שנה. גודל הצלקת והמראה שלה תלויים בסוג הניתוח ובסוג העור. צלקות מניתוח זרועות מינימלי קל יותר להסתיר מכיוון שהחתך הוא בבית השחי, אבל אם הצלקת נמשכת לאורך הזרוע יהיה קשה יותר להסתיר אותה בשלב הראשון, אבל אפשר לטשטש אותה באמצעות שכבה דקה של מייק-אפ.
המנתח הפלסטי לצמצם את הצלקת בעזרת אמצעי חבישה ותפירה מתקדמים, וגם טיפול נכון באזור יכול להשפיע במידת מה על הנראות שלה. כדי למנוע הצטלקות קבועה מומלץ להימנע מפעילות מאומצת שעלולה לגרום לדימום, וכן להימנע מחשיפה של הצלקת לשמש.

אם אתם מוטרדים מהמראה הרפוי והמדולדל של הזרועות, ניתוח הרמת זרועות יכול לחטב את הזרוע בתוך זמן קצר, ולהשיב לגוף מראה קליל וצעיר יותר, ואף להשפיע לטובה על מצבו הנפשי של המטופל. צרו איתנו קשר למידע נוסף על ניתוח מתיחת זרועות ולתיאום פגישת ייעוץ.

 

למי מתאים ניתוח מתיחת זרועות?

ניתוח מתיחת זרועות יכול להתאים למי שחווה ירידה במשקל או עלייה במשקל ונוצרו אצלו עודפי עור באיזור הידיים. לרוב נקרא זרועות עטלף.

מאיזה גיל ניתן לעשות ניתוח מתיחת זרועות?

ניתן לעשות ניתוח מתיחת זרועות בכל גיל, רק יש לקחת בחשבון שהריונות ולידות יכולים להשפיע על גודל הזרועות.

כמה זמן אורכת תקופת ההחלמה מניתוח מתיחת זרועות?

תקופת ההחלמה אורכת בין שבועיים לחודש וחצי ומשתנה ממטופל למטופל.

האם יש מגבלות מיוחדות לאחר ניתוח מתיחת זרועות?

יש לצום לפני הניתוח כ- 8 שעות. לאחר הניתוח יש להמנע מהרמת משקל מעל ל- 5 ק"ג והרמת היד מעבר לגובה הכתף למשך חודש וחצי. בנוסף, במהלך זמן זה גם מומלץ להמנע ממאמץ גופני.